Šetříme okny

Ceny energetických zdrojů na spotřebitelském trhu rostly v minulých letech velmi dynamicky. Od roku 1995 do 2006 se ceny elektrické energie zvýšily 3,2x, plynu 4,3x, tepelné energie 2,7x a tuhých paliv 2,2x. Nárůst ceny za odebraný plyn v letech 2007-2012 činil dalších 71% a ceny elektrické energie vzrostly za posledních 5 let o bezmála 27%. Poptávka po energii bude kontinuálně vzrůstat ve všech regionech světa a podle odhadu Mezinárodní energetické agentury (IEA) vzroste spotřeba energie ve světě do roku 2030 o 60%. Svět se nenachází na trajektorii udržitelnosti dostatečné nabídky energií v budoucnosti a existuje reálný předpoklad růstu cen energií. Jedinou alternativou k tomuto alarmujícímu výhledu jsou moderní technologie vedoucí k úsporám. Potenciál energetických úspor v nové výstavbě v porovnání s existujícími budovami je odhadován na 70 %.

grafgraf2

Nečekejte na další navyšování faktur za dodávky energií a uspořte s námi díky energeticky úsporným oknům, významné finanční prostředky a zlepšete kvalitu Vašeho života a bydlení.

Investice do technologicky vyspělých energeticky úsporných oken se jednoznačně vyplatí a návratnost cenového rozdílu v porovnání s běžnými okny se pohybuje v řádu několika let. Můžete se o tom přesvědčit sami pomocí naší kalkulačky.

Plastová okna ID8000 Supra – plastové energeticky úsporné okno Uw =0,74 W/m2K

Dřevěná okna EURO IV/92 - dřevěné energeticky úsporné okno Uw=0,69 W/m2K

Díky mimořádné akci ŠETŘÍME OKNY, může získat opravdu každý!

Uspořit můžete také správným větráním a topením. Důležitý faktor pro správné větrání a tomení jsou dobře fungující okna a dveře. Servis Vaších oken a dveří si můžete onlide objednat zde.

Správné větrání bytů se v současné době stává čím dál tím důležitějším tématem. S postupnou revitalizací domů a zejména s výměnou oken končí doba, kdy bylo možné byt vyvětrat i přes zavřená okna. Stará okna byla skutečně často tak netěsná, že s přehledem propustila více čerstvého venkovního vzduchu, než bylo potřeba pro odvod vlhkosti a CO2 z bytu. Samozřejmě tepelné ztráty byly obrovské a náklady na vytápění se vlivem růstu cen energie stále zvyšovaly. Výměnou oken tedy ušetříme teplo i peníze, ale také se již musíme starat o správné větrání.         

Nová okna jsou totiž řádově těsnější než okna původní. Pokud jsou zavřená, projde jimi tak málo vzduchu, že vám s nadsázkou neumřou květiny, když nejste doma. V době přítomnosti lidí se vlivem jejich dýchání, ale také vlivem činností jako sprchování, vaření nebo mytí nádobí, hromadí vlhkost, která může například kondenzovat na oknech nebo také způsobit plísně. Často nová okna umožňují otevření do mikroventilační polohy a tím přivádět do místnosti více čerstvého vzduchu. V době přítomnosti osob v místnosti je určitě výhodné tuto polohu použít, stejně to však není pro větrání dostatečné. To určitě potvrdí každý, kdo se ráno probudil a i přes nastavenou mikroventilaci našel na oknech kapky vody. Ani vzduch v místnosti v tomto případě nebývá zrovna kvalitní a první co nás ráno napadne, je intenzivně vyvětrat.

A to je také ta správná cesta ke správnému větrání. Větrat je potřeba krátce, ale intenzivně. Zpravidla postačí na dobu 5 až 10 minut třikrát až pětkrát denně, podle toho, jak dlouho jste doma. Za tu dobu se vymění vzduch, ale zároveň nestačí vychladnout stěny. Když okno zavřete, vzduch se ohřívá nejen od radiátoru, ale i od zdí. Proto není třeba ani o moc více topit. V průběhu dne by neměla relativní vlhkost v bytě překračovat 50%. Dobrým pomocníkem, který vám pomůže ohlídat, kdy je potřeba intenzivně vyvětrat tedy může být teploměr s vlhkoměrem, který je možné pořídit za několik stovek korun. 

Správné vytápění: Významným žroutem energie je v každé domácnosti vytápění. Kdo by se rád doma klepal ve třech svetrech a teplých ponožkách? Vyhovující teplota je pro člověka jedním ze základních předpokladů vnitřní pohody v bytě. Celkem překvapujících úspor lze dosáhnout už při ztlumení topení o 1°C. Podle propočtů tak můžete ušetřit 5 až 10 % rodinných nákladů na energii. Takže vida, místo 22°C snižte teplotu na 21° C a hned máte několik stovek v kapse. Dodržujte doporučené teploty v jednotlivých místnostech: obývací pokoj 20 - 22 °C, ložnice 18 - 20 °C, dětský pokoj 20 - 21 °C, koupelna 22 - 24 °C, chodby 17 - 19 °C. Dobou, kdy není třeba tolik vytápět, je noc. Výrazněji ztlumit můžete topení v klidu před spaním, nejenže ušetříte energii, navíc se ve studenějším pokoji většině z nás lépe spí a je to i zdravější pro organismus. Nezapomínejte také zavírat dveře do místností, které nevytápíte nebo v nich udržujete nižší teplotu. Drahocenné teplo by vám takto zbytečně unikalo.

Topná tělesa je doporučeno mít umístěné pokud možno přímo pod okny, teplo totiž stoupá vzhůru a mísí se se studeným vzduchem, který sálá od okna. Radiátory v době topení nepřekrývejte závěsy - teplo odchází oknem a ne do místnosti. Pro volbu optimální teploty v místnosti používejte pokojové termostaty. Nepřetápějte místnosti a pokud nepobýváte v bytě delší dobu, snižte teplotu topného systému o několik stupňů. Topnou soustavu však nikdy úplně nevypínejte - byt vychladne a následný tepelný náběh po příchodu domů trvá déle a zbytečně zvyšuje spotřebu.

 

Přečtěte si také článek pana Ing. Karla Barana na téma Šetříme okny, který vyšel ve Veletržním zpravodaji Opavského veletrhu v roce 2012.